Predoči pujski

Morski prašički predejo!

Njihovo predenje se razlikuje od mačjega, vendar vam bodo, ko so veseli, zadovoljni in ko se počutijo varno, zapeli nežno in tiho: prrrrr……..
Morski prašički so manjši, ljubki, kratkodlaki in dolgodlaki, tudi goli glodavci, ki so zaradi svoje prijazne in družabne narave priljubljeni hišni ljubljenčki po vsem svetu. So inteligentne in zvedave živali, ki ob primerni oskrbi in negi lahko živijo do 7 ali celo več let. Morski prašički zrastejo do približno 30 cm, imajo kratko in čokato telo ter kratke tačke. Odrasli samci tehtajo v povprečju od 900 do 1200 gramov, samice pa od 700 do 1000 gramov.
Morski prašički so zelo kratkovidni, vendar imajo kljub temu dobre reflekse in so hitri. Zanimivo je, da ne skačejo in ne plezajo. Okolico dobro zaznavajo z vonjem, sluhom in tipalnimi dlačicami na glavi. Svoje skrbnike morski prašički prepoznajo po vonju in jih pozdravijo s postavljanjem na zadnje tačke ter s predirnim žvižganjem, še posebej kadar so lačni ali pa si obetajo kakšen priboljšek.

Morski prašički niso prašički in tudi ne morske živali

Morski prašički izvirajo iz Andskega gorovja v Južni Ameriki, njihove različice pa še danes živijo v naravi po celotni celini. Naseljujejo različna okolja, od vlažnih savan do gozdov in puščav. Najdemo jih od Venezuele do Patagonije, in čeprav nekatere vrste morskih prašičkov še vedno živijo v divjini, so danes večinoma udomačeni kot hišni ljubljenčki. Prvi naj bi jih udomačili že okoli leta 5000 pr. n. št., v 17. stoletju pa so jih v Evropo prinesli španski, angleški in nizozemski raziskovalci.
Ime “morski prašički” je nekoliko zavajajoče, saj niso prašički in tudi ne živijo v morju. Morda izhaja iz dejstva, da so jih v Evropo pripeljali po morju, njihovi glasovi pa spominjajo na cviljenje prašičkov. V angleščini jih poznamo kot “guinea pigs”, kar dodatno prispeva k zmedi, saj tudi nimajo nobene povezave z Gvinejo.
So pa zagotovo prijazni, srčkani in veseli hišni ljubljenčki, ki vam bodo lepšali dneve. Čeprav niso zahtevne živalice, je dobro poznati njihove osnovne potrebe in značilnosti, da bomo zanje pravilno skrbeli ter jim omogočili primerno in kakovostno življenje.

 

Prehrana morskih prašičkov

Morski prašički so obvezni rastlinojedci in imajo občutljiv prebavni sistem. Njihova prehrana mora biti uravnotežena in mora vsebovati:
• Seno – osnovna in nujna sestavina prehrane, ki omogoča zdravo prebavo in obrabo zob, saj jim ti nenehno rastejo. Seno naj sestavlja 75 % prehrane morskega prašička.
• Sveža zelenjava – zelena solata, regratovi listi, paprika, peteršilj, zelene bučke, brokoli, korenje, cvetačni listi in podobno. Sveža zelenjava je bogata z vitaminom C, ki ga morski prašički ne morejo sintetizirati sami, je pa za njihovo zdravje zelo pomemben.
• Briketi za morske prašičke – posebej zasnovana hrana, ki vsebuje potrebna hranila, a v manjših količinah, saj so zelo kalorični.
• Sadje – jabolka, kivi, ananas ali jagodičje jim lahko ponudite le kot občasni priboljšek, saj vsebuje veliko sladkorja.
• Sveža voda – vedno dostopna v napajalniku.
Kadar boste morskemu prašičku ponudili kaj novega, storite to postopoma in v majhnih količinah, saj jih lahko začne napenjati ali pa povzroči drisko.

Skrb za morske prašičke

Morski prašički so družabne živali, zato je priporočljivo, da jih imamo v parih ali skupinah. Potrebujejo kakovostno hrano, vedno svežo vodo, redno čiščenje kletke, nego dlake (predvsem pri dolgodlakih pasmah), striženje krempljev in dovolj druženja s skrbnikom. So zelo radovedne živalice, ki uživajo v raziskovanju okolice, zato jim lahko bivališče obogatimo s tuneli in hišicami, da se bodo igrali, lovili, skrivali in da bodo imeli prostor, kamor se lahko umaknejo na varno.
Ustrezno bivališče za morske prašičke je velika kletka, ki naj bo dolga vsaj 120 cm, da bodo imeli dovolj prostora za gibanje, igro in počitek. Kletko postavimo v mirnejši del stanovanja, a ne čisto na samo, da morskim prašičkom ne bo dolgčas. Izogibajmo se prepišnim mestom, mestom tik ob grelnih napravah ali pod klimatskimi napravami. Kletka naj ima trdno dno, saj lahko mrežasto dno povzroči poškodbe. Če imamo doma dovolj prostora, lahko malim prijateljem uredimo tudi večji, ograjen prostor in ga napolnimo s stvarmi, ki jih potrebujejo.
Za nastil v kletki ali v za njih pripravljenem prostoru uporabljamo papirno steljo, ki jo prekrijemo z žaganjem ali lesenimi peleti, čez to pa nasujemo debelejšo plast sena. Dodajmo še hišico ali dve za skrivanje, kakšen manjši tunel, morda tudi klančino, posodo za hrano in napajalnik za vodo, ki ga pritrdimo na steno bivališča. Na voljo so tudi posebna stojala za dodatno seno, saj morski prašički potrebe ne opravljajo v določenem prostoru. Dodatno seno bo tako ostalo sveže in odlično za grizljanje!
Bivališče moramo redno čistiti, menjavati nastilj, dnevno zagotavljati svežo vodo, redno dodajati sveže seno ter pobirati ostanke hrane, da ne začnejo gniti.

Zdravje morskih prašičkov

Sami lahko doma opazujemo morske prašičke, in ko se z njimi igramo ali jim čistimo kletko, bodimo pozorni na njihovo obnašanje ter na znake, ki nam lahko nakažejo, da se ne počutijo dobro. Ne smejo izgubljati teže, dlaka mora biti gladka in sijoča, ne zamazana ali manjkajoča na določenih delih telesa, oči morajo biti bistre, brez rdečine, oteklin ali izcedka. Ušesa morajo biti čista, podobno velja za smrček, kremplji pa ne smejo biti predolgi ter ne smejo kazati znakov okužb ali poškodb. Morskega prašička lahko nežno dvignemo in preverimo, ali so njegova izločila čista (iztrebki so majhne podolgovate kepice, temne barve in brez močnega vonja), enako velja tudi za spolovila.

Morski prašički so precej odporne živali, a kljub temu lahko zbolijo. Najbolj jih ogrožajo okužbe dihal, prebavne motnje, paraziti in zobne bolezni. Pozorni moramo biti na spremembe v vedenju, izgubo apetita ali težave pri gibanju, saj so to lahko znaki bolezni. V takih primerih jih moramo odpeljati k veterinarju, ki bo po potrebi uvedel zdravljenje. Seveda, kot za vse domače živali, velja, da je preventiva najboljša, zato naj morskega prašička vsaj enkrat na leto pregleda veterinar, ki se spozna na glodalce.

Ker so morski prašički v naravi plen, so mojstri skrivanja bolezni in šibkost pokažejo šele takrat, ko se počutijo res zelo slabo. Obisk pri veterinarju je nujen, kadar vaš prašiček dalj časa ne je ali ne pije, kadar hitro izgublja težo, težko diha ali so med dihanjem prisotni nenavadni zvoki, npr. hropenje ali piskanje. Prav tako je veterinarski pregled nujen, če morski prašiček ni živahen, ne kaže zanimanja za okolico ter se veliko skriva, če opazite otekline, krvavitve ali odprte rane in če ima drisko ali napihnjen trebuh.

Morski prašički so čudoviti hišni ljubljenčki, ki ob primerni negi in oskrbi prinašajo veliko veselja. So nežne, družabne živali, ki potrebujejo dovolj prostora, ustrezno prehrano in skrbno nego. Z nekaj truda in ljubezni lahko postanejo nepogrešljiv del družine ter naši zvesti in zabavni prijatelji.

Njihova ljubkost in igrivost prinašata veliko veselja, zato so popolni spremljevalci za vsak dom, kjer si želijo prijaznega in srčnega ljubljenčka.

Pripravila: Sabina Hajrić

Viri:
https://www.petmd.com/,
https://www.mrpet.si/center-uporabnih-vsebin-s-57.aspx
http://morskiprasicki.atspace.com/splosno.html